“Również położenie departamentu Zachodniego pogorszyło się znacznie od marca 1803 r. Głównym jego ośrodkiem administracyjnym był Port au Prince (Républicain), który starano się ubezpieczyć silnymi załogami w sąsiadujących od południowego i północnego zachodu miejscowościach, dość dobrze ufortyfikowanych i opatrzonych artylerią. Do takich należał Petit Goâve. Podsuwający się od tej strony powstańczy generał Nicolas Geffrard starał się przeciągnąć dowódcę fortu Mulata Michała Delpèche’a, mocno związanego z gen. Laplume’em wizją silnej pomocy ze strony brytyjskiej; udało mu się w każdym razie pozyskać część garnizonu kolorowego, który wpuścił powstańców do Petit Goâve. Biali ledwie zdołali dopaść okrętu, który stał w porcie, by się ratować ucieczką do Port au Prince (13 III).
Dowództwo francuskie wysłało płk. Neterwooda (29 III) z silnym oddziałem na liniowcu „Dugay-Trouin” dla odzyskania Petit Goâve. Gdy miasto zaczęto ostrzeliwać z dział pokładowych, Murzyni podpalili je i wycofali się na sąsiednie wzgórze, na którego stoku okopali się. Wobec tego Francuzi lądowali i przypuścili atak, nie spodziewając się silniejszego oporu ze strony Murzynów. Na czele dwóch kolumn atakujących szli płk Neterwood i szef batalionu La Combe. Obaj zostali śmiertelnie ranni. Sporo było poległych, a 150 rannych odwieziono do Port au Prince. W akcji odznaczył się szef szwadronu K. Przebendowski, który objął dowództwo nad rozbitymi kolumnami.
Próbował on do 7 kwietnia spędzić Murzynów z pozycji górującej nad Petit Goâve z pomocą kapitana artylerii Guidonne, ale działa pokładowe nie donosiły do umocnień murzyńskich na stoku, małokalibrowe zaś działka, które można było podciągnąć bliżej, nie wyrządzały większych szkód w fortyfikacjach ziemnych powstańców. Wypadało więc wycofać się, pozostawiając garnizon w odzyskanym forcie Petit Goâve, ale ewakuując Miragoane. Niemniej stałe zagrożenie fortu od strony wzgórz, zajętych przez powstańców, odcinających dowóz aprowizacji, nie rokowało utrzymania tego punktu na dłużej.”
Jan Pachoński, Polacy na Antylach i morzu karaibskim, Kraków, Wydawnictwo Literackie 1979