O projekcie

Polish Legions to edukacyjny portal historyczny, podróżniczy i naukowy, którego celem jest odkrywanie tajemnic przeszłości oraz popularyzacja wiedzy o historii polskiego oręża. Podróżujemy szlakiem polskich legionów z czasów Napoleona Bonaparte, które jako pierwsze po upadku kraju walczyły o suwerenną i niepodległą Polską.

Jak powstał projekt?

Projekt Polish Legions narodził się w 2018 roku jako pasjonująca podróż w głąb historii. Wnikamy w archiwalne zakamarki XIX-wiecznych pamiętników legionistów, opracowań, książek, gazet i innych skarbów archiwalnych z epoki wojen napoleońskich. To właśnie na bazie tych cennych źródeł tworzymy spersonalizowaną mapę miejsc związanych ze szlakiem bojowym polskich legionów w różnych krajach. Odkrywamy zapomniane forty, zamki, kościoły, urokliwe starówki miast, czy też ślady działań zbrojnych, takie jak pola bitewne czy pomniki, układając puzzle z kawałków przeszłości.

W kolejnym etapie naszej ekscytującej podróży krok po kroku przygotowujemy trasę dokumentacyjną, wiodącą nas przez miejsca najbardziej szczegółowo opisane w historycznych księgach. To te konkretne przestrzenie, w których kiedyś obecni byli polscy legioniści, stają się naszym celem. Zestawiamy staranne plany, a następnie sięgamy po drona, aby uchwycić z lotu ptaka ich unikalny urok. W międzyczasie, nasza kamera rejestruje każdy krok, a aparat oddaje w kadr najważniejsze detale każdego obiektu.

Witajcie na fascynującej stronie poświęconej polskim legionom z czasów Napoleona Bonaparte! Nasz portal to nie tylko podróż w głąb historii, ale prawdziwe multimedialne doświadczenie, stworzone z myślą o młodym pokoleniu i pasjonatach historii.

Przeniknijcie przez barwne strony przeszłości za pomocą interaktywnych materiałów wideo, interaktywnych map i atrakcyjnych animacji. To nie tylko edukacyjna podróż, ale także emocjonująca przygoda dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki historii polskich legionów.

Celem Fundacji Ambasada Kultury jest rozwój portalu I dokumentacja wszystkich krajów, w których walczyli i stacjonowali Polacy. Portal jest wykorzystywany na lekcjach historii jako dodatkowe źródło wiedzy o okresie Napoleońskim, jest inspiracją dla młodych i doświadczonych podróżników oraz źródłem wiedzy dla pasjonatów historii i naukowców. Naszym mottem są słowa Napoleona Bonaparte o Polakach, które padły zaraz po zwycięskiej szarży pod sławetną Somossierą w 1808 roku „Cóż za śmiałość w tych Polakach”.

Poznaj zespół pracujący przy projekcie

Ekipa! polishlegions.com
Łukasz Gosławski

Łukasz Gosławski

Urodzony 27.02.1986 w Warszawie. Prezes Fundacji Ambasada Kultury. Absolwent dwóch szkół artystycznych, PWST we Wrocławiu wydział aktorski oraz PWSFTViT w Łodzi, wydział produkcji filmowej i telewizyjnej. Występuje na deskach teatrów: Nowy w Łodzi, IMKA i Capitol w Warszawie. Współwłaściciel ekologicznej marki dla dzieci i dorosłych WISŁAKI. Autor i koordynator wielu interaktywnych projektów edukacyjnych i artystycznych m.in. uaktorek.pl, warszawianka44

Sławomir Świątek

Sławomir Świątek

Urodzony 27.02.1986 w Warszawie. Prezes Fundacji Ambasada Kultury. Absolwent dwóch szkół artystycznych, PWST we Wrocławiu wydział aktorski oraz PWSFTViT w Łodzi, wydział produkcji filmowej i telewizyjnej. Występuje na deskach teatrów: Nowy w Łodzi, IMKA i Capitol w Warszawie. Współwłaściciel ekologicznej marki dla dzieci i dorosłych WISŁAKI. Autor i koordynator wielu interaktywnych projektów edukacyjnych i artystycznych m.in. uaktorek.pl, warszawianka44

Natoucheca Belony

Natoucheca Belony

Urodzona 16.08.1988 roku w Port au Prince stolicy Republiki Haiti. Wykształcenie: Ecole de commece Julien Craan – American Accounting and Buisnes Maths oraz Faculte Craan D’Haiti – Management. Absolwentka szkoły językowej: Wondeful Institute w języku angielskim. Posługująca się czterema językami biegle tj. francuski, kreolski, angielski oraz hiszpański. Zainteresowania: nauka języków obcych, historia

Zofia Witucka

Zofia Witucka

Urodziła się w Kostaryce w rodzinie haitańsko-polskiej. Po kilku latach przeprowadziła się do Polski, gdzie ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Później dodatkowo ukończyła Szkołę Dyplomacji i Służby Zagranicznej na Uniwersytecie de las Americas w San Jose, w Kostaryce, filologię francuską na Uniwersytecie Sorbońskim oraz podyplomowe studium public relations.

Zanim utworzyła Fundację Polska-Haiti, pracowała w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Centrum Informacji Europejskiej, gdzie odpowiadała za Public Relations. Jako nauczyciel języka polskiego i francuskiego pracowała na Uniwersytecie Sorbońskim oraz w Paryżu ucząc dzieci polskich emigrantów. Zna biegle cztery języki: polski, francuski, hiszpański oraz angielski. Mężatka z trójką dzieci.

Adam Radliński

Adam Radliński

Urodzony w Polsce reżyser i producent, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku mediowym i eventowym. Pracując przez ostatnie 5 lat w regionie MENA w przestrzeni reklamy, mody i sztuki. Od pięciu lat aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną, naukami politycznymi i komunikacją publiczną. Jest absolwentem dwóch fakultetów na Uniwersytecie Wrocławskim.Urodzony w Polsce reżyser i producent, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku mediowym i eventowym. Pracując przez ostatnie 5 lat w regionie MENA w przestrzeni reklamy, mody i sztuki. Od pięciu lat aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną, naukami politycznymi i komunikacją publiczną. Jest absolwentem dwóch fakultetów na Uniwersytecie Wrocławskim.

Maria Luiza Leśnodorska

Maria Luiza Leśnodorska

Koordynatorka projektu “Polacy na Haiti”, pomaga w kwestiach organizacyjnych, promocyjnych oraz zajmuje się kontaktem z partnerami i mediami. Uwielbia film, teatr i podróże. Na codzień pracuje w Fundacji Przestrzeń Filmowa.

Adam Kupaj

Adam Kupaj

aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Współpracował z uznanymi Polskimi i zagranicznym reżyserami: Małgorzata Bogajewska, Marek Fiedor, Wieniamin Filsztyński, Mikołaj Grabowski, Remigiusz Brzyk, Marcin Liber. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odtwóra roli Tadeusza Kościuszki w spektkalu: „Kościuszko. Ostatnia Bitwa”. Pasjonat historii, fotograf – autor zdjęć dokumentujących wyprawę do Hiszpanii, szklakiem polskich legionistów.

Nikodem Szlęzak

Nikodem Szlęzak

Operator filmowy. Na codzień pracuje w Centrum Technologii Audiowizualnych z siedzibą we Wrocławiu

Zbigniew Pęczek

Zbigniew Pęczek

Pasjonat historii i podróżowania, zawodowy kierowca, na codzień pracujący jako kierowca autobusu. Zbigniew był naszym kierowcą w podróży do Hiszpanii, Niemiec i Francji.

Magdalena Żak

Magdalena Żak

Aktorka na stałe związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie oraz doktorantka Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na Haiti badała rdzenne rytuały w ramach projektu naukowego “Między teatrem a rytuałem. Performatyka zachowań ludów Haitańskich”.

Joseph Eunick

Joseph Eunick

Mieszka w Jacmel. Podczas wyprawy był naszym kierowcą oraz przewodnikiem. Zna bardzo dobrze południową częśc Haiti. Posługuje się językiem kreolskim oraz francuskim.

Smith Dessin

Smith Dessin

Pochodzi z miejscowości Caberet, wychowany w USA. Smith był naszym kierowcą podczas podróży na północy Haiti. Prowadzi szkołę dla dzieci pod Caberet. Posługuje się językiem angielskim oraz kreolskim.

Strona internetowa

  1. Interaktywne kompendium wiedzy na temat historii polskich legionistów oraz ich potomków.
  2. Narzędzie dydaktyczne do nauki historii.
  3. Interaktywny przewodnik po Europie i Karaibach śladem polskich legionistów.
  4. Publikacja zebranych materiałów tekstowych oraz audiowizualnych w postaci wystaw outdorowych, filmów, artykułów.
  5. Przygotowanie interaktywnej bazy nazwisk legionistów.

Podróże dokumentalne

Dokumentacja dziejów polskich Legionistów, walczących w Europie i na Haiti w latach 1797-1815. Dokumentacja audiowizualna i zdjęciowa miejsc historycznie związanych z polskim szlakiem bojowym. Realizacja interaktywnej mapy historycznej uzupełnionej wiedzą zdobytą w trakcie kwerendy i badań naukowych dostępnych online.

Relacja online z podróży na kanałach social media: Youtube, Facebook, Instagram, w prasie, radio oraz TV.

  • Podróż na Haiti 28 listopada – 18 grudnia 2018 r.
  • Podróż do Hiszpanii 2-17 sierpnia 2019 r.
  • Podróż do Francji sierpień 2019 r.

Kwerenda

  1. Archiwizacja i digitalizacja publikacji dotyczących Legionów polskich (prasa, pamiętniki, wspomnienia, beletrystyka, prace naukowe).
  2. Dokumentacja reportażowa z polskich miejscowości na Haiti. Wywiady z ostatnimi potomkami Polaków na Haiti
  3. Kwerenda pamiętników żołnierzy, dostępnych na zasadzie wolnej licencji.
  4. Archiwizacja polskich śladów materialnych w Europie i na Haiti.