O projekcie
Polish Legions to edukacyjny portal historyczny, podróżniczy i naukowy, którego celem jest odkrywanie tajemnic przeszłości oraz popularyzacja wiedzy o historii polskiego oręża. Podróżujemy szlakiem polskich legionów z czasów Napoleona Bonaparte, które jako pierwsze po upadku kraju walczyły o suwerenną i niepodległą Polską.
Jak powstał projekt?
Projekt Polish Legions narodził się w 2018 roku jako pasjonująca podróż w głąb historii. Wnikamy w archiwalne zakamarki XIX-wiecznych pamiętników legionistów, opracowań, książek, gazet i innych skarbów archiwalnych z epoki wojen napoleońskich. To właśnie na bazie tych cennych źródeł tworzymy spersonalizowaną mapę miejsc związanych ze szlakiem bojowym polskich legionów w różnych krajach. Odkrywamy zapomniane forty, zamki, kościoły, urokliwe starówki miast, czy też ślady działań zbrojnych, takie jak pola bitewne czy pomniki, układając puzzle z kawałków przeszłości.
W kolejnym etapie naszej ekscytującej podróży krok po kroku przygotowujemy trasę dokumentacyjną, wiodącą nas przez miejsca najbardziej szczegółowo opisane w historycznych księgach. To te konkretne przestrzenie, w których kiedyś obecni byli polscy legioniści, stają się naszym celem. Zestawiamy staranne plany, a następnie sięgamy po drona, aby uchwycić z lotu ptaka ich unikalny urok. W międzyczasie, nasza kamera rejestruje każdy krok, a aparat oddaje w kadr najważniejsze detale każdego obiektu.
Witajcie na fascynującej stronie poświęconej polskim legionom z czasów Napoleona Bonaparte! Nasz portal to nie tylko podróż w głąb historii, ale prawdziwe multimedialne doświadczenie, stworzone z myślą o młodym pokoleniu i pasjonatach historii.
Przeniknijcie przez barwne strony przeszłości za pomocą interaktywnych materiałów wideo, interaktywnych map i atrakcyjnych animacji. To nie tylko edukacyjna podróż, ale także emocjonująca przygoda dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki historii polskich legionów.
Celem Fundacji Ambasada Kultury jest rozwój portalu I dokumentacja wszystkich krajów, w których walczyli i stacjonowali Polacy. Portal jest wykorzystywany na lekcjach historii jako dodatkowe źródło wiedzy o okresie Napoleońskim, jest inspiracją dla młodych i doświadczonych podróżników oraz źródłem wiedzy dla pasjonatów historii i naukowców. Naszym mottem są słowa Napoleona Bonaparte o Polakach, które padły zaraz po zwycięskiej szarży pod sławetną Somossierą w 1808 roku „Cóż za śmiałość w tych Polakach”.
Od upadku Insurekcji Kościuszkowskiej do upadku Napoleona, polscy żołnierze walczyli lub stacjonowali na terenie: Europy (Polska, Francja, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Białoruś, Rosja) Karaibów (Haiti) i inne (wyspa Świętej Heleny, Egipt).
W 2018 roku podczas pierwszej edycji projektu, podróżowaliśmy po Haiti szlakiem wojny z lat 1803-1804. W 2019 roku odbyła się druga edycja projektu, podróż do Hiszpanii szlakiem wojny z lat 1807-1812.
Poznaj zespół pracujący przy projekcie
Łukasz Gosławski
Urodzony 27.02.1986 w Warszawie. Prezes Fundacji Ambasada Kultury. Absolwent dwóch szkół artystycznych, PWST we Wrocławiu wydział aktorski oraz PWSFTViT w Łodzi, wydział produkcji filmowej i telewizyjnej. Występuje na deskach teatrów: Nowy w Łodzi, IMKA i Capitol w Warszawie. Współwłaściciel ekologicznej marki dla dzieci i dorosłych WISŁAKI. Autor i koordynator wielu interaktywnych projektów edukacyjnych i artystycznych m.in. uaktorek.pl, warszawianka44
Sławomir Świątek
Urodzony 27.02.1986 w Warszawie. Prezes Fundacji Ambasada Kultury. Absolwent dwóch szkół artystycznych, PWST we Wrocławiu wydział aktorski oraz PWSFTViT w Łodzi, wydział produkcji filmowej i telewizyjnej. Występuje na deskach teatrów: Nowy w Łodzi, IMKA i Capitol w Warszawie. Współwłaściciel ekologicznej marki dla dzieci i dorosłych WISŁAKI. Autor i koordynator wielu interaktywnych projektów edukacyjnych i artystycznych m.in. uaktorek.pl, warszawianka44
Natoucheca Belony
Urodzona 16.08.1988 roku w Port au Prince stolicy Republiki Haiti. Wykształcenie: Ecole de commece Julien Craan – American Accounting and Buisnes Maths oraz Faculte Craan D’Haiti – Management. Absolwentka szkoły językowej: Wondeful Institute w języku angielskim. Posługująca się czterema językami biegle tj. francuski, kreolski, angielski oraz hiszpański. Zainteresowania: nauka języków obcych, historia
Zofia Witucka
Urodziła się w Kostaryce w rodzinie haitańsko-polskiej. Po kilku latach przeprowadziła się do Polski, gdzie ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Później dodatkowo ukończyła Szkołę Dyplomacji i Służby Zagranicznej na Uniwersytecie de las Americas w San Jose, w Kostaryce, filologię francuską na Uniwersytecie Sorbońskim oraz podyplomowe studium public relations.
Zanim utworzyła Fundację Polska-Haiti, pracowała w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Centrum Informacji Europejskiej, gdzie odpowiadała za Public Relations. Jako nauczyciel języka polskiego i francuskiego pracowała na Uniwersytecie Sorbońskim oraz w Paryżu ucząc dzieci polskich emigrantów. Zna biegle cztery języki: polski, francuski, hiszpański oraz angielski. Mężatka z trójką dzieci.
Adam Radliński
Urodzony w Polsce reżyser i producent, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku mediowym i eventowym. Pracując przez ostatnie 5 lat w regionie MENA w przestrzeni reklamy, mody i sztuki. Od pięciu lat aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną, naukami politycznymi i komunikacją publiczną. Jest absolwentem dwóch fakultetów na Uniwersytecie Wrocławskim.Urodzony w Polsce reżyser i producent, z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku mediowym i eventowym. Pracując przez ostatnie 5 lat w regionie MENA w przestrzeni reklamy, mody i sztuki. Od pięciu lat aktywnie zajmuje się fotografią artystyczną, naukami politycznymi i komunikacją publiczną. Jest absolwentem dwóch fakultetów na Uniwersytecie Wrocławskim.
Maria Luiza Leśnodorska
Koordynatorka projektu “Polacy na Haiti”, pomaga w kwestiach organizacyjnych, promocyjnych oraz zajmuje się kontaktem z partnerami i mediami. Uwielbia film, teatr i podróże. Na codzień pracuje w Fundacji Przestrzeń Filmowa.
Adam Kupaj
aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Współpracował z uznanymi Polskimi i zagranicznym reżyserami: Małgorzata Bogajewska, Marek Fiedor, Wieniamin Filsztyński, Mikołaj Grabowski, Remigiusz Brzyk, Marcin Liber. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odtwóra roli Tadeusza Kościuszki w spektkalu: „Kościuszko. Ostatnia Bitwa”. Pasjonat historii, fotograf – autor zdjęć dokumentujących wyprawę do Hiszpanii, szklakiem polskich legionistów.
Nikodem Szlęzak
Operator filmowy. Na codzień pracuje w Centrum Technologii Audiowizualnych z siedzibą we Wrocławiu
Zbigniew Pęczek
Pasjonat historii i podróżowania, zawodowy kierowca, na codzień pracujący jako kierowca autobusu. Zbigniew był naszym kierowcą w podróży do Hiszpanii, Niemiec i Francji.
Magdalena Żak
Aktorka na stałe związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie oraz doktorantka Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na Haiti badała rdzenne rytuały w ramach projektu naukowego “Między teatrem a rytuałem. Performatyka zachowań ludów Haitańskich”.
Joseph Eunick
Mieszka w Jacmel. Podczas wyprawy był naszym kierowcą oraz przewodnikiem. Zna bardzo dobrze południową częśc Haiti. Posługuje się językiem kreolskim oraz francuskim.
Smith Dessin
Pochodzi z miejscowości Caberet, wychowany w USA. Smith był naszym kierowcą podczas podróży na północy Haiti. Prowadzi szkołę dla dzieci pod Caberet. Posługuje się językiem angielskim oraz kreolskim.
Strona internetowa
- Interaktywne kompendium wiedzy na temat historii polskich legionistów oraz ich potomków.
- Narzędzie dydaktyczne do nauki historii.
- Interaktywny przewodnik po Europie i Karaibach śladem polskich legionistów.
- Publikacja zebranych materiałów tekstowych oraz audiowizualnych w postaci wystaw outdorowych, filmów, artykułów.
- Przygotowanie interaktywnej bazy nazwisk legionistów.
Podróże dokumentalne
Dokumentacja dziejów polskich Legionistów, walczących w Europie i na Haiti w latach 1797-1815. Dokumentacja audiowizualna i zdjęciowa miejsc historycznie związanych z polskim szlakiem bojowym. Realizacja interaktywnej mapy historycznej uzupełnionej wiedzą zdobytą w trakcie kwerendy i badań naukowych dostępnych online.
Relacja online z podróży na kanałach social media: Youtube, Facebook, Instagram, w prasie, radio oraz TV.
- Podróż na Haiti 28 listopada – 18 grudnia 2018 r.
- Podróż do Hiszpanii 2-17 sierpnia 2019 r.
- Podróż do Francji sierpień 2019 r.
Kwerenda
- Archiwizacja i digitalizacja publikacji dotyczących Legionów polskich (prasa, pamiętniki, wspomnienia, beletrystyka, prace naukowe).
- Dokumentacja reportażowa z polskich miejscowości na Haiti. Wywiady z ostatnimi potomkami Polaków na Haiti
- Kwerenda pamiętników żołnierzy, dostępnych na zasadzie wolnej licencji.
- Archiwizacja polskich śladów materialnych w Europie i na Haiti.